Zpět na všechny
registrované výzvy a aktivity
AfaSlovník – aplikace, která učí znovu mluvit

Organizace
Logopedia, z.s.

Autor
Zuzana Hanibalová

DARUJTE

AfaSlovník, webová aplikace, která učí pacienty po mrtvici znovu mluvit, byla oficiálně spuštěna v březnu 2020. Velký ohlas ale zaznamenala až v době koronavirové krize, kdy pacienti nemohli docházet na logopedickou terapii. Využili ji nejen pacienti s afázií, která je jedním ze závažných důsledků mrtvice, ale také pacienti s jiným logopedickým onemocněním včetně dětských pacientů, jejich rodičů a pedagogů speciálních ZŠ a SŠ. Počet uživatelů aplikace vzrostl během první vlny COVID-19 krize o 900 za pouhé dva měsíce. Ukázal nám, že online léčba řeči má smysl, a obzvlášť v dnešní době. Můžeme to dokázat společně. Vděční budeme za jakýkoliv příspěvek. Děkujeme za pomoc. Tým AfaSlovníku

O naší organizaci

Jsme skupina pěti přátel a ve svém volném čase vyvíjíme první logopedickou aplikaci pro léčbu afázie v Česku. Jde o webovou aplikaci AfaSlovník, jejíž pilotní verzi jsme spustili v březnu 2019 následovanou oficiálním spuštěním v březnu 2020. Do té doby pacienti využívali výhradně tištěné pomůcky, se kterými mohli pracovat pouze za asistence druhé osoby (logopeda, rodiny). Naše aplikace umožňuje pacientům samostatné procvičování, a to zábavnou formou. Aplikace má více než 2300 uživatelů z řad pacientů a logopedů, kteří mohou pacientům nastavovat cvičení na míru, a to i na dálku. Patronem projektu je zpěvák a herec Václav Neckář, který si onemocněním sám prošel.

Na základě rostoucí poptávky od slovenských pacientů a jejich blízkých jsme se rozhodli připravit aplikaci také ve slovenštině. Spolupracujeme s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra, a hlasem aplikace bude herec a moderátor Maroš Kramár. Získané prostředky nám pomohou aplikaci pro slovenské pacienty dokončit a spustit během roku 2021.

zpět na všechny
registrované aktivity a výzvy