Zpět na všechny
registrované výzvy a aktivity
Autikvariát

Organizace
Adventor, o.s.

Autor
Blanka Müllerová

DARUJTE

Ahoj, jsem Veronika z Adventoru a prosím o vaši pomoc pro náš projekt Autikvariát. Začneme ale pěkně popořádku. Co je Adventor, kdo jsem já a proč Autikvariát? Adventor je neziskové sdružení autistů a odborníků, kteří společně poskytují širokou škálu služeb k
podpoře autistické komunity. Služby poskytujeme jak samotným malým i velkým lidem na spektru autismu, tak rodičům autistů i ostatním, kterých se problematika autismu jakkoliv dotýká.

 

Já jsem také autistka a v Adventoru jsem našla skupinu skvělých lidí, vlastně takovou druhou rodinu do nepohody. A Autikvariát? To je nový projekt, pro který nyní hledáme finanční prostředky. Pokud se nám to i s vaší pomocí povede, otevřeme již brzy v Praze Řepích malý útulný obchůdek, ve kterém budeme s láskou prodávat nové i použité knihy a knihařské výrobky naší chráněné dílny Adventor Workshop.

 

Autikvariát je ale i moje srdcová záležitost a jeho otevření se doslova nemohu dočkat. Miluju totiž knížky a bez nich si svůj život neumím představit. Jako úplně malá holčička jsem prý stále něčím listovala. Číst jsem se naučila ještě před nástupem do školy, první knížku jsem přečetla v necelých šesti letech a od té doby jsem bez čtení neprožila ani jeden den. Vášeň pro knížky, encyklopedie a vlastně jakýkoliv psaný text mi zůstala dodnes. Vlastně je to něco, co s autismem souvisí. Potřebujeme přísun informací, stále si něco ověřujeme a studujeme. Když jsem si měla vybrat, čím chci v životě být, váhala jsem mezi dvěma vytouženými profesemi: ošetřovatelkou a knihkupkyní. Ošetřovatelství jsem vystudovala a víc než deset let v oboru pracovala. Knížky však stále byly a jsou mou velkou láskou a práce s nimi zůstala mým snem. Teď pracuji v Adventoru a v rámci Autikvariátu
by se tak konečně mohla propojit má touha pomáhat znevýhodněným s láskou ke knihám.

 

Naši zákazníci se budou za pultem setkávat s autistickými antikváři – „autikváři“. Autikvariát totiž plánujeme otevřít jako chráněné pracoviště pro zaměstnance na spektru autismu, pro které je obvykle bez vhodné podpory velice těžké udržet si zaměstnání na otevřeném trhu práce. Zaměstnanci se zdravotním znevýhodněním budou organizovat a z větší části samostatně zajišťovat chod obchodu včetně komunikace se zákazníky, expedici zboží, ale také samotný výběr a shánění knih. Na chráněném místě s podporou pracovního asistenta a zapojených dobrovolníků tak získají potřebné pracovní zkušenosti, dovednosti a návyky i tolik potřebné sebevědomí. To vše jim umožní uplatnit se později i na pozicích, kde je vyžadována kvalifikace.

 

Našemu projektu věříme a myslíme si, že bude pomáhat nejenom autistům. Knižní „fajnšmekři“ u nás třeba objeví nějaký těžko sehnatelný poklad, knihovnám nabídneme levně knižní tituly, které možná do knižního fondu právě shánějí. Dáme nový život knihám, které jednou někdo přečetl a teď pro ně není využití. Myšlenka „pošli to dál“ je ekologická, vrátíme do oběhu polozapomenuté příběhy a nepadne na to jediný strom. Chceme, aby se náš obchůdek stal i místem setkávání sousedů a počítáme tedy s pořádáním autorských čtení nebo s knižními bazary.

 

Vámi poskytnuté příspěvky do poslední korunky využijeme na dovybavení obchůdku prodejním pultem, pokladním systém, osvětlením, zabezpečovacím systémem a třeba i kávovarem. Čas na dobrý skutek je právě teď! My z Adventoru vám za něj z celého srdce děkujeme a těšíme se třeba i na viděnou u nás.
Ahoj, Veronika

O naší organizaci

Organizace Adventor o. s. je tým lidí, které spojuje autismus.
Někteří z nás ho přímo žijí, jiní se starají o autistického člena rodiny a dalším se autismus stal jejich profesním zaměřením.

V prostorách komunitního centra KOPEC nabízíme individuální a skupinové aktivity, terapie a služby s cílem co nejvyšší samostatnosti našich klientů a jejich začlenění do pracovního a sociálního prostředí. Kromě toho se věnujeme osvětovým aktivitám, přednáškám a vzdělávacím programům pro laickou i odbornou veřejnost. Jsme registrovaným zaměstnavatelem na chráněném trhu práce.

Důležitou součástí naší práce je obhajoba práv a potřeb těchto osob, osvěta a zprostředkování osobních zkušeností lidí na spektru
autismu široké veřejnosti.

zpět na všechny
registrované aktivity a výzvy