Zpět na všechny
registrované výzvy a aktivity
Digitální svobody (IuRe)

Organizace
Iuridicum Remedium

Autor
Hynek Trojánek

DARUJTE

Pandemie COVID-19 nás všechny přikovala k počítačům a donutila nás používat digitální technologie v ještě větší míře, než tomu bylo před tím. I na území digitálního světa je však potřeba hájit svobody a práva jednotlivců. Je třeba bránit právo na soukromí, zamezit zneužívání osobních údajů (ať už ze strany technologického byznysu či státní správy), v neposlední řadě je také potřeba pohlídat, že do užívání digitálních nástrojů nebude nikdo nucený a že analogové alternativy (třeba platba hotovostí) zůstanou zachovány.

Jako zavedená digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) upozorňujeme dlouhodobě na témata spojená s ochranou soukromí. V programu Digitální svobody upozorňujeme konkrétně na rizika digitálních technologií, které naši společnost sice proměnily, zároveň ji však neučinily ani svobodnější ani spravedlivější.

Digitální svobody musí hlídat a bojovat za ně každý z nás každý den. To hlavní, tedy legislativní rámec, ve kterém se digitální svobody odehrávají, však rádi pohlídáme a odpracujeme za vás. Podpořte nás pravidelným měsíčním příspěvkem, ať to můžeme dělat co nejlépe!

O naší organizaci

S hlídáním práv a svobod v digitálním prostoru má naše organizace Iuridicum Remedium (lat.: právní lék) bohatou, již téměř dvacetiletou zkušenost. V roce 2008 jsme s partnery zavedli české schéma Creative Commons licencí, v roce 2012 povinné hodnocení dopadů na soukromí u legislativních návrhů. Od roku 2005 organizujeme soutěž Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra), která každý rok seznamuje veřejnost s těmi největšími šmíráky, ať už působí ve státní správě či v soukromém sektoru – i tato forma obrany soukromí účinně funguje.

I v rámci programu Digitální svobody vyhráváme bitvy o konkrétní svobody u soudu, navrhujeme a prosazujeme změny zákonů k lepšímu a hlídáme úřady, aby jednaly v souladu s platnou legislativou. Spolupracujeme přitom s IT a dalšími odborníky a budujeme silnou komunitu lidí, kteří si uvědomují, že digitální práva jsou lidská práva.

zpět na všechny
registrované aktivity a výzvy