Zpět na všechny
registrované výzvy a aktivity
Digitální svobody: kontrola pod kontrolou

Organizace
IuRe / Digitální svobody

Autor
Hynek Trojánek

DARUJTE

Pandemie COVID-19 nás donutila omezit živá setkávání tváří v tvář. Abychom mohli nadále alespoň v omezené míře žít jako dosud, pustili jsme do našich životů digitální technologie v dosud nevídaném rozsahu. Digitální řešení však mají i své stinné stránky: za jejich používání platíme zpravidla osobními daty, mohou vést k digitálnímu vyloučení, mnoho digi-řešení navíc nepřináší do našich životů zdaleka takový přínos, jaký slibují.

 

V programu Digitální svobody na odvrácenou stranu digitálních technologií dlouhodobě upozorňujeme. Vedeme úspěšnou kampaň proti kamerám na rozpoznávání tváří, zvyšujeme povědomí o digitálním vylučování, chystáme soutěž pro veřejnost o Největší digitální nesmysl.

 

Podpořte nás pravidelným finančním příspěvkem a umožněte nám tak být více a lépe vidět.

O naší organizaci

V programu Digitální svobody hájíme svobody a práva jednotlivců na dosud ne zcela zmapovaném území digitálního světa. Neusilujeme o návrat zpět na stromy ani o komunikaci pomocí kouřových signálů. Chceme jen pohlídat, že i v digitálním světě budou plně respektovány základní svobody, práva a rovné zacházení. Chceme zároveň zajistit možnost se digitálního světa vůbec neúčastnit: platit hotově či vyřídit záležitost na úřadě osobně není znakem podivnosti, ale otázkou svobodné volby. Jsme pro analogové alternativy, protože pro jejich opuštění nevidíme důvod: digitální technologie naši společnost sice proměnily, neučinily ji však zároveň automaticky ani svobodnější ani spravedlivější.

zpět na všechny
registrované aktivity a výzvy