Inspirujte se výzvami
z minulých let

Inspirace pro:
1.

neziskové
organizace

PŘÍKLADY
Výzva Nadačního fondu PES V NOUZI na psí přání
Nadační fond PES V NOUZI si v rámci své #GivingTuesdayCZ výzvy dal za cíl plnit přání pejsků z útulků v Česku. Lidé mohli splnit celé přání nebo jen přispět na dárek – po splnění celého přání získali dárci fotografii psa se získaným dárkem.
Výzva organizace Lata pro práci s ohroženými dětmi a mládeží
Dárci posílali během #GivingTuesdayCZ neziskovce Lata dárcovskou SMS ve tvaru DMS(mezera)LATA a společnost pro výzkum trhu NMS Market Research zaslané částky zdvojnásobila. Lata vybrané peníze použila na práci s ohroženými dětmi, mládeží a rodinami, které podporuje už přes dvacet let.
Výzva Lékařů bez hranic na pomoc severu Nigérie
Lékaři bez hranic vyhlásili zvláštní dárcovskou výzvu. Dárci jim pomohli shromáždit 100 000 Kč na pomoc na severu Nigérie, která v té době bojovala s jednou z největších humanitárních krizí. Společnost TextilEco, která se zabývá sběrem nepotřebného oblečení a jeho dalším ekologickým zpracováním, každý zaslaný finanční příspěvek v rámci výzvy zdvojnásobila.
Výzva od Zachraň jídlo na podporu paběrkování
Iniciativa Zachraň jídlo vybízela lidi ke koupi dárkového poukazu, díky kterému zachrání tuny zeleniny a pomohou těm, kteří to potřebují nejvíc. Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Jde o sbírání plodin, které zůstaly po sklizni na poli, či v sadu a které nevyhovují z estetického hlediska. Po dohodě se zemědělci plody sbírají, a poté darují potravinové bance.
Výzva od Člověka v tísni pro oběti přírodních katastrof
Nezisková organizace Člověk v tísni v rámci své výzvy představila členství Klubu přátel. Jedná se o ten nejjednodušší způsob, jak společně pomáhat. Dary z Klubu přátel umožňují nejrychlejší pomoc obětem přírodních katastrof a válek. Polovina příspěvku je využita na humanitární pomoc, čtvrtina na obranu lidských práv a čtvrtina na organizaci pomoci, zajištění zázemí a rozvoj.

 

zavřít
Výzva společnosti Albatros Media pro své zaměstnance
Albatros Media podpořila společensky prospěšné aktivity, do kterých se zapojují její zaměstnanci. Zaměstnanci společnosti měli možnost přihlásit do interní výzvy projekty organizací, do kterých se sami zapojují. O finalistech, kteří získají plnou podporu, rozhodlo zaměstnanecké hlasování. Alespoň částečnou podporu získaly však všechny přihlášené projekty. Celkově společnost darovala 1 000 000 Kč, například na vybavení kynologických záchranářů, hospitalizovaným dětem i onkologickým pacientům.
Výzva České pošty pro Konto bariéry
Česká pošta připravila pro všechny milovníky pohlednic akci „Posíláme srdce“. Lidé si prostřednictvím webu či mobilní aplikace Pohlednice Online mohli vytvořit vlastní pohlednici, někomu ji zaslat a zároveň přispět na dobrou věc. Z každé odeslané Pohlednice Online věnovala Česká pošta deset korun Kontu Bariéry, které pak tyto finanční prostředky přispělo jedenáctiletému Lukášovi na mechanický vozík a osmileté Nikolce na polohovací zařízení.
Výzva od Mandarin Hotel pro charitativní organizace
Restaurace a Bar Spices připravila na #GivingTuesdayCZ speciální asijské pětichodové menu v ceně 1 450 Kč. Výtěžek z prodeje menu byl věnován několika charitativním organizacím.
Výzva od Happy Socks pro lidi bez domova
URBANLUX, oficiální distributor ikonických značek Crocs, TOMS, Happy Socks, Matt & Nat a dalších značek, se rozhodl v rámci #GivingTuesdayCZ darovat 250 párů ponožek švédské firmy Happy Socks lidem bez domova.
Výzva společnosti Mary Kay pro vybrané neziskovky
Česká a slovenská pobočka společnosti Mary Kay se rozhodla podpořit Fond ohrožených dětí Klokánek Hostivice, Občanské sdružení na ochranu zvířat Toulavé Tlapky a Borůvka Praha, o.p.s.. Mezi zaměstnanci a nezávislými kosmetickými poradkyněmi Mary Kay byla vyhlášena sbírka věcí dle seznamu zaslaných organizací, a vše, co nebylo vybráno tímto způsobem, bylo dokoupeno přímo firmou Mary Kay.
Výzva od Hilton Hotels Prague pro asistenční fenku
Zaměstnanci obou pražských hotelů Hilton se zapojili do online sbírky pro Anetku, děvčátko trpící dětskou mozkovou obrnou. Jejich cílem bylo, aby mohla co nejdříve využívat pomoc asistenční fenky Fany, se kterou ji čeká aktivnější život a lepší sociální vztahy s prostředím.
Výzva Skupiny ČEZ plní přání lidem v těžké životní situaci
Již 12 let organizuje Skupina ČEZ spolu s Nadací ČEZ zaměstnaneckou sbírku Plníme přání, myslíme na druhé. V minulém ročníku GT se podařilo vybrat rekordní částku 2, 5 mil. Kč, Nadace ČEZ tuto částku zdvojnásobila na téměř 5 mil. Kč a bylo podpořeno 79 lidí, kterým osud nepřál. Od začátku projektu takto zaměstnanci společně s Nadací ČEZ věnovali částku přes 25 mil. Kč.
Výzva Nadace Vodafone pro děti v ohrožení
Nadace Vodafone podpořila dokončení mobilní aplikace ECHO, která pomůže při pátrání po pohřešovaných dětech. S nápadem na zrychlení přenosu informací od policie směrem k široké veřejnosti přišla dvojice policistů. Svůj projekt nastartovali v Laboratoři Nadace Vodafone. Kdyby aplikace pomohla zachránit život jediného dítěte, bude mít smysl. Celkem po zdvojnásobení vybrané částky získala aplikace ECHO 800 838 Kč.

 

zavřít
Výzva od Školička Zahrada na sbírku potravin pro potřebné
Školička Zahrada, která se řídí Montessori pedagogikou a respektuje uměleckou tvorbu, pohybový rozvoj a jedinečnost každého dítěte, uspořádala za celou školičku sbírku potravin pro potřebné. Potraviny byly následně předány Potravinové bance. Do sbírky se zapojili zaměstnanci, děti, jejich rodiny i široké okolí Prahy 6.
Výzva Mendelovy univerzity v Brně na podporu vybraných neziskovek
Studenti Mendelovy univerzity v Brně zorganizovali pod vedením svých vyučujících charitativní bleší trh na podporu neziskového sektoru. Výtěžek šel na podporu studenty vybrané neziskové organizace. Současně na univerzitě proběhl sběr šatů, bot a hraček pro ekologické sdružení AIDED.
Výzva Deutsche Schule Prag pro dětské oddělení v Motole
V rámci dlouholetého přátelství Deutsche Schule Prag s Klinikou dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol se škola zavázala, že žáci a studenti jejím malým pacientům vyzdobí hlavní chodbu tematikou podvodního světa. Rozhodli se tak nemocné děti potěšit dárkem, který jim bude jejich dočasný domov zpříjemňovat a pomůže jim s úsměvem procházet jejich složitým obdobím.

 

zavřít
4.

sociální podniky
a startupy

PŘÍKLADY
Výzva od Pragulic pro lidi bez domova
V sociálním podniku Pragulic rozdávali i přijímali – uspořádali totiž výzvu pro lidi bez domova. Lidé mohli přinést cokoliv a poslat tak dále to, co již nepotřebují. Zároveň si také ale mohli něco odnést.
Výzva od Green Doors se smysluplnou kávou
Lidé mohli v rámci výzvy od Green Doors pomoci udělat životní krok dvěma slečnám Šárce a Kláře, které mají schizofrenii a chtěly se v životě posunout dál. Lidé si mohli koupit smysl ve vybraných kavárnách, nebo přispět libovolnou částku přímo na účet organizace Green Doors.

 

zavřít
Výzva Pomozte odčervit co nejvíce dětí v rozvojových zemích
Během Giving Tuesday vyvrcholila listopadová kampaň Ireny, která vybírala peníze pro iniciativu Deworm the World. Studie ukazují, že onemocnění střevními parazity je jedním z nejzásadnějších faktorů, které ovlivňují budoucí život dětí. Děti s parazity mají horší výživu a celkové zdraví, a proto dosahují například nižší úrovně vzdělání. Včasným odčervením se proto vyřeší řada problémů hned v počátečním stádiu.
Výzva holčičky Emy pro UNICEF
Jedenáctileté Emě jsou blízké aktivity organizace UNICEF. Její celá rodina na Giving Tuesday proto podpořila UNICEF finanční částkou. Emě se líbí, že fond pomáhá dětem po celém světě získat přístup k očkování, čisté vodě a vzdělání. Ema si sama uvědomuje, že mnoho dětí nemá tolik štěstí jako ona, a právě její rodina jim může pomoci získat peníze.
Výzva chlapce Adriana pro lidi bez domova
Když se osmiletý Adrian poprvé setkal s bezdomovcem, zanechalo to v něm hluboký dojem. Pro Adriana bylo nemyslitelné, že zatímco on doma ulehá do vyhřáté postele, jiní lidé spí na ulicích. Vzal proto všechny své úspory a muži zakoupil pár základních toaletních potřeb. Od té doby společně se svou rodinou, pravidelně kompletuje balíčky, které obsahují základní toaletní potřeby, zimní oblečení a jídlo, a pomáhají tak desítkám lidí bez domova.

 

zavřít

Zajímá nás, jak se do oslav
nejštědřejšího dne v roce zapojíte.
Dejte nám o své výzvě
nebo aktivitě vědět,
přihlaste ji

Zajímá nás, jak se do oslav nejštědřejšího dne v roce zapojíte.
Dejte nám o své výzvě nebo aktivitě vědět,
přihlašte ji

REGISTRUJTE SVOU
VÝZVU NEBO AKTIVITU
Již registrované
výzvy a aktivity

Projděte si
registrované výzvy
z předchozích ročníků

VÝZVY 2018


VÝZVY 2017


VÝZVY 2016

#Giving
TuesdayCZ
úterý 3.
prosince
2019 přidat
do kalendáře
největší svátek dárcovství
a nejštědřejší den v roce,
který oslavuje celý svět
REGISTROVANÉ
AKTIVITY
A VÝZVY
REGISTRUJTE
SVOU VÝZVU
NEBO AKTIVITU
#Giving
TuesdayCZ

Black Friday

Giving Tuesday

Giving Tuesday, světový svátek dárcovství, podporuje a oslavuje chuť pomáhat a dělat dobré skutky. Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, oslavuje se vždy v úterý následující po dni díkůvzdání a nákupním šílenství na Black Friday. Letos Giving Tuesday připadá na úterý 3. prosince 2019, kdy otevírá charitativní sezónu před Vánoci.
150 zemí světa
380 miliónů dolarů
105,5 průměrná výše daru v dolarech
data z roku 2018, více čísel zde

ročník 2018 ve světě a v ČR
národní
ambasador
pro Česko: