Registrace výzev do Giving Tuesday 2021 byla již ukončena.

Inspirujte se výzvami
z minulých let

Inspirace pro:
1.

neziskové
organizace

PŘÍKLADY
Pošli objetí tam, kde je osamělá náruč
Organizace ŽIVOT 90 sbírá objetí pro osamělé seniory a seniorky a posílá je dál. V České republice žije osaměle více jak půl milionu osamělých seniorů a seniorek. ŽIVOT 90 proto denně pomáhá 1 500 starším lidem a dává jim pocit, že někomu na nich záleží. Zapojte se taky, podpořte ŽIVOT 90 a pošlete objetí tam, kde je osamělá náruč.
Pomozte nám zastavit množírny a týrání zvířat
Cílem spolku Hlas zvířat je ukázat pachatelům, že jejich chování vůči zvířatům nezůstane nepotrestáno. V roce 2018 se rozhodli sepsat a prosadit novelu trestního zákoníku, která kriminalizuje množírny a nevhodné podmínky chovu všech zvířat, rapidně zvyšuje trestní sazby za týrání zvířat a zavádí nový druh trestu zákazu chovu a držení zvířat. V březnu 2020 vešla novela v platnost.
Kufřík vzpomínek pro odložená novorozeňátka v ČR
Až 500 dětí je každoročně odloženo nebo z různých důvodů odebráno matce přímo v porodnici. Aby jednou netápaly, jak přišly na svět, jak vypadaly a zda je vůbec měl někdo rád, uchovává Nadační fond La vida loca vzpomínky na začátek jejich života v kufřících a pomáhá jim tak v období hledání vlastní identity. Každé dítě má právo znát svůj příběh! Darujte vzpomínkové kufříky pro odložená miminka.
Mít pro co šít…
… nebo mít, pro co žít? Někdy obě věty znamenají totéž. Tak tomu bývá v Nových horizontech a u jejich deseti hendikepovaných švadlenek a „šičů“ na chráněných místech, kteří v roce 2020 našili 7 000 roušek a 12 000 látkových re-sáčků. Stále však potřebují další zakázky, aby mohli pokračovat v šití dál i v dalších letech.
“Protikorupční desatero” Rekonstrukce státu
Už od roku 2013 platforma Rekonstrukce státu prosazuje opatření pro dobrou správu a dohlíží na to, jestli politici respektují principy demokratického vládnutí. Za dobu svého působení prosadili už 8 zákonů. V roce 2020 byla ČR nejhorší ze 42 zemí v plnění protikorupčních doporučení GRECO. Vláda, poslanci a senátoři mají poslední příležitost chytnout druhý dech a proměnit slova o boji s korupcí v činy!
Otevřená data o klimatu
Projekt Fakta o klimatu usiluje o zkvalitnění společenské diskuse o klimatické změně. Snaží se dodávat srozumitelné údaje široké veřejnosti a vizuálně zpracovávat vědecké informace, aby bylo rozhodování ve věcech týkajících se klimatu založené na aktuálních a ověřených datech. Debata o klimatické změně je komplikovaná a na všech stranách plná zbytečných emocí, polopravd a mýtů.

 

zavřít
Sbírka pro ženy bez domova
V MERCHYOU se rozhodli prostřednictvím organizace Jako doma pomoci ženám bez domova, které jsou v období pandemie COVID-19 ohroženější než kdy dříve. Přišly o brigády, některé ubytovny a noclehárny zavřely, tudíž nemají dostatečné hygienické podmínky. Chybí jim informace i sociální kontakty. Často mají chronické zdravotní potíže způsobené životem bez domova.
Podpořte Sbírku potravin na Tesco Online nákupech
Abyste pomohli těm, kteří to nejvíce potřebují, nemuseli jste během Sbírky potravin nutně chodit do obchodů. Darovat potraviny lidem v nouzi bylo možné opět i online z pohodlí vašeho domova. Stačilo zakoupit speciální kupóny zvané Balíčky pomoci. Ty sestavili společně Tesco s Českou federací potravinových bank na základě aktuálních potřeb charitativních organizací a jejich klientů.
Podpořte s Happy projekt Mary’s Meals
V Happy Training & Consulting poslali peníze na obědy dětem z nejchudších regionů světa. Pouhých 400 Kč totiž stačí na pokrytí nákladů na nasycení jednoho dítěte ve školním stravování téměř na celý rok. Toto jednoduché a přitom tak efektivní řešení hladu ve světě vymysleli v Mary’s Meals, mezinárodním hnutí umožňující lidem poskytnout tu nejefektivnější pomoc těm, kteří to opravdu potřebují.
Pohlednice Online pro Ježíškova vnoučata
Česká pošta poskytla tisíc voucherů na Pohlednice Online. Jejich prostřednictvím mohla Ježíškova vnoučata posílat pozdravy pro seniory a tím je v této nelehké době potěšit. Pohlednice lze jednoduše vytvořit pomocí aplikace přímo v telefonu nebo počítači vložením osobních fotografií, které chtěli „svému“ seniorovi poslat. Česká pošta pak pohlednice vytiskla a v papírové podobě doručila adresátovi.
S Autonapůl bezpečně do práce
Autonapůl pomáhá bezpečně dopravit klienty organizace Portus Praha do jejich práce. Portus provozuje ve středočeské Davli sociální podnik Dobroty s příběhem, který zaměstnává lidi s mentálním či jiným postižením. S ohledem na epidemickou situaci je třeba jim zajistit bezpečný převoz mezi domovem a prací. Autonapůl dlouhodobě poskytlo ze své flotily vůz Renault Trafic, který přepraví až 9 osob
RE.BRUNS pro pejsky, kteří potřebují naší lásku
RE.BRUNS spojuje lásku k pejskům a přírodě. Proto si vybrali útulek DOGPOINT, který pomáhá opuštěným a týraným pejskům najít novou milující rodinu a z každého nákupu na www.rebruns.cz v termínu 30. 11. 2020 až 6. 12. 2020 darovali 25 % ze zisku právě na útulek DOGPOINT! Za každou provedenou objednávku také dovezli do DOGPOINT dobroty pro pejsky pod stromeček.

 

zavřít
Dobrotrh MENDELU
V roce 2014 se na Mendelově univerzitě v Brně rozhodli propojit získávání manažerských a organizačních dovedností studentů s pomocí neziskovým organizacím. Nadšení a energie studentů a vyučujících předmětu Manažerské dovednosti jsou vkládány do sběru předmětů a jejich následného prodeje na akci konané v adventním období, Dobrotrh MENDELU. Studenti si sami vybírají, kterou neziskovou organizaci podpoří.
Online nadílka pro Borůvku
Dům zahraniční spolupráce dlouhodobě podporuje obecně prospěšnou společnost Borůvka a dává šanci lidem s postižením žít plnohodnotný život. Nejen Borůvka v roce 2020 přišla o řadu finančních zdrojů, které organizaci pomáhají naplňovat její poslání. Charitativní obchody a kavárna, kde zaměstnávají své klienty, jsou dlouhodobě zavřené. Rozhodli se proto zprovoznit e-shop a přejít do online prostoru.
Zapojíme děti do výuky
Nadace Albatros uspořádala finanční i materiální sbírku, která pomohla k plnohodnotnému zapojení do distanční, hybridní i prezenční výuky dětem, které během lockdownu zůstaly mimo kontakt se školou. Spolu s Učíme online od Česko.Digital poskytla asistenci vybraným základním školám, aby dokázaly plně využít získanou techniku pro skutečné zapojení sociálně znevýhodněných žáků 2. stupně do výuky.
ÁMOS vision podporuje vzdělávání dětí a mládeže
inpublic group hledal zajímavé projekty v oblasti vzdělávání pro děti a mládež. Třem vybraným projektům poskytli zdarma prostor pro kampaň v síti digitálních panelů ÁMOS vision na 160 školách po celém Česku. O 3 vybraných projektech se tak dozvědělo až 100 tisíc žáků a studentů po celé ČR.
Plogging na Fakultě ekonomické ZČU
V rámci světového svátku dárcovství se Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni rozhodla aktivně zapojit registrací výzvy „Plogging pro duševní a fyzickou pohodu“. Touto aktivitou, která kombinuje běhání se sbíráním odpadků, chtěli inspirovat ostatní, aby vyběhli na chvíli ven, dostali se na čerstvý vzduch a současně se zapojili se sbíráním odpadků do úklidu svého blízkého okolí.
Daruj bEDUin = podpoř EDUin
EDUin rozeslal mimořádný newsletter všem odběratelům s odkazem na platební bránu na Darujme.cz a výzvou k individuální podpoře. bEDUin je pravidelný pondělní týdenní zpravodaj, který přináší shrnutí toho nejpodstatnějšího, co se kolem školství a vzdělávání během uplynulého týdne událo. Zároveň nabízí inspiraci z praxe a tipy na nejbližší akce týkající se vzdělávání.

 

zavřít
4.

sociální podniky
a startupy

PŘÍKLADY
Nakupte a dejte práci mýdlařům s hendikepem
Nákupem pomůžete organizaci DobroDílo udržet pracovní místo pro Vaška, Danču, Míšu, Simču, Kristýnku a Romču. Ti všichni jsou mýdlaři s mentálním hendikepem. A právě díky nim, ale nejen pro ně, byl založen sociální podnik DobroDílo. Cílem je, aby mýdlaři měli možnost splnit si své sny. Třeba ten, který má Simona o vlastním bydlení nebo sen Vaška, který si ze všeho nejvíc přeje prostě mít práci.
Podpořme sociální podnik Ethnocatering
V rámci GivingTuesday hledal spolek InBáze podporovatele a budoucí partnery a zákazníky Ethnocateringu. Sociální podnik Ethnocatering nejenže poskytuje profesionální cateringový servis, ale také vytváří příležitosti pro ženy migrantky a migranty vůbec, kteří jsou jinak na trhu práce ve znevýhodněné pozici a posiluje jejich integraci. Své zisky využívá na rozvoj integračních aktivit InBáze, z. s.
Malý kousek nebe jako poděkování pro zdravotní sestry
Malý kousek nebe pro naše zdravotníky! To bylo 1000 blankytně modrých šál jako dárek pro zdravotní sestřičky. od organizace Vitapur. Slova díků slýchají zdravotničtí pracovníci v době, kdy je opravdu situace náročná, ale jakmile se trochu uvolní, nějak se zapomíná, co vše udělali, dokázali a jak jsou důležití. Společnost Vitapur jim proto věnovala dárek trvalejší hodnoty, který je zahřeje i fyzicky.
Podpořte ženy v sociální tísni z dílny METRÁŽ
Zájemci mohli přispět do sbírky ve prospěch nízkoprahové dílny. Vybrané peníze pomohly pokrýt náklady na provoz většího prostoru a hlavně umožnily dát ženám, které tam pracují, zasloužený finanční bonus k jejich výplatě. Peníze jim posloužily na úhradu léků, pomohly jim zaplatit nájem, potravu pro psa nebo koupit nová kamna či dietní potraviny.
Zabal dárek odpovědně
Balení dárků do papíru nebo do dárkových tašek je už prostě out. Zabalte dárek originálně. Nové horizonty dostávají nevyužité zbytky látek nebo záclon a dávají jim nový a dlouhý život. Co s Resáčkem získáte? Skvělý pocit, originální, ekologické a prostě cool balení. Budete šetřit suroviny, minimalizovat odpad a myslet tak na udržitelnou budoucnost. A díky dárku v Resáčku myslí na budoucnost i obdarovaný.
Benefiční online aukce pro Přestupní stanici
Organizaci Labre se povedla skvělá 14 denní aukce. Zapojilo se do ní mnoho známých osobností, které vybraly své srdcovky. Věci Davida Kollera byly zlatým hřebem aukce. Tři předměty se rozhodli dražit v ÚTERÝ 1. PROSINCE 2020 od 12:00 přímo na své facebookové stránce. Dražila se socha Anděl, kterou David Koller získal v roce 2018, CD podepsané všemi členy skupiny LUCIE a triko Davida Kollera.

 

zavřít
Rehabilitace pro Mišku
Jedenáctiletá Michalka Hlaváčková od půl roku života čelí vážným zdravotním problémům. Prošla spoustou vyšetření a hospitalizací a teprve v roce 2020 se podařilo odhalit vzácné genetické onemocnění AADC, výrazně omezující vývoj dítěte. Velkou naději na zlepšení Míšina stavu přináší zařazení do léčebného programu. Už první měsíce léčby přinesly veliké pokroky. K dosažení dalších pokroků bude nutné nastoupit dlouhou a finančně náročnou rehabilitaci. Jeden týden této rehabilitace stojí 20 000 Kč, což přesahuje aktuální finanční možnosti rodiny.
Pomozte příběhům na cestě z nesnáze
Podpořte příběhy lidí, kteří se dostali do těžké životní situaci. Mámy samoživitelky, lidé s hendikepem, senioři, rodiny s nemocnými dětmi… těm všem společně pomáhá organizace Znesnáze21. Přidejte se k nim i vy. Přispět můžete na pár kliknutí a dostanete potvrzení o daru. A co je nejdůležitější? Všechny sbírky jsou ověřené a peníze putují ke konkrétním lidem.
Vodafone seniorům
Za vybrané peníze v rámci zaměstnanecké sbírky Nadace Vodafone pořídí smartphony či tablety, připojení a voucher na úvodní kurz, jak takový tablet co nejlépe využít na praktické záležitosti a spojení s rodinou a přáteli. Na sbírce spolupracuje Nadace Vodafone s organizací SenSen a Moudrá sovička. Cílí na částku 200.000 Kč a Nadace Vodafone částku zdvojnásobí.
Sbírka pro Matěje
​​Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové každoročně pořádá projekt s názvem Dobrotyl. Každý rok v den Giving Tuesday studenti napečou dobroty, které se prodávají ve stánku, zahraje školní orchestr a zúčastní i několik hudebních kapel. Veškeré vybrané peníze jsou následně věnovány dítěti, kterému se škola rozhodla finančně pomoct. V roce 2020 se rozhodli pomoct Matějovi, který kvůli nehodě skočil neschopný samostatného života

 

zavřít

Zajímá nás, jak se do oslav
nejštědřejšího dne v roce zapojíte.
Dejte nám o své výzvě
nebo aktivitě vědět,
přihlaste ji

Zajímá nás, jak se do oslav nejštědřejšího dne v roce zapojíte.
Dejte nám o své výzvě nebo aktivitě vědět,
přihlašte ji

REGISTRUJTE SVOU
VÝZVU NEBO AKTIVITU
Již registrované
výzvy a aktivity

Projděte si
registrované výzvy
z předchozích ročníků

VÝZVY 2020

VÝZVY 2019

VÝZVY 2018

VÝZVY 2017

VÝZVY 2016

#Giving
TuesdayCZ


úterý 3.
prosince
2019 přidat
do kalendáře
největší svátek dárcovství
a nejštědřejší den v roce,
který oslavuje celý svět
REGISTROVANÉ
AKTIVITY
A VÝZVY
REGISTRUJTE
SVOU VÝZVU
NEBO AKTIVITU
#Giving
TuesdayCZ

Black Friday

Giving Tuesday

Giving Tuesday, světový svátek dárcovství, podporuje a oslavuje chuť pomáhat a dělat dobré skutky. Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, oslavuje se vždy v úterý následující po dni díkůvzdání a nákupním šílenství na Black Friday. Letos Giving Tuesday připadá na úterý 3. prosince 2019, kdy otevírá charitativní sezónu před Vánoci.
150 zemí světa
380 miliónů dolarů
105,5 průměrná výše daru v dolarech
data z roku 2018, více čísel zde

ročník 2018 ve světě a v ČR
národní
ambasador
pro Česko: