Registrace výzev do Giving Tuesday 2020 byla již ukončena.

Inspirujte se výzvami
z minulých let

Inspirace pro:
1.

neziskové
organizace

PŘÍKLADY
Výzva Nadačního fondu PES V NOUZI na psí přání
Nadační fond PES V NOUZI si v rámci své #GivingTuesdayCZ výzvy dal za cíl plnit přání pejsků z útulků v Česku. Lidé mohli splnit celé přání nebo jen přispět na dárek – po splnění celého přání získali dárci fotografii psa se získaným dárkem.
Výzva Lékařů bez hranic na pomoc severu Nigérie
Lékaři bez hranic vyhlásili zvláštní dárcovskou výzvu. Dárci jim pomohli shromáždit 100 000 Kč na pomoc na severu Nigérie, která v té době bojovala s jednou z největších humanitárních krizí. Společnost TextilEco, která se zabývá sběrem nepotřebného oblečení a jeho dalším ekologickým zpracováním, každý zaslaný finanční příspěvek v rámci výzvy zdvojnásobila.
Výzva od Zachraň jídlo na podporu paběrkování
Iniciativa Zachraň jídlo vybízela lidi ke koupi dárkového poukazu, díky kterému zachrání tuny zeleniny a pomohou těm, kteří to potřebují nejvíc. Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Jde o sbírání plodin, které zůstaly po sklizni na poli, či v sadu a které nevyhovují z estetického hlediska. Po dohodě se zemědělci plody sbírají, a poté darují potravinové bance.
Výzva organizace Moment Česká republika
Do firemních sbírek oblečení pro Moment se v roce 2019 zapojilo 37 organizací. Zaměstnanci a individuální dárci vysbírali celkově přes 4 tuny oblečení, které pak Moment prodával ve svých charitativních obchodech po celé ČR. Výtěžek z prodeje putoval na vybrané neziskové projekty.
Výzva Nových horizontů na #darujšpagát
Nezisková organizace Nové horizonty šila ve svých chráněných dílnách pytlíčky ze zbytků látek, sloužících jako alternativa k běžným igelitovým sáčkům. Lidé mohli přispívat na výrobu pytlíčků v rámci projektu #darujšpagát, kdy organizace Nové horizonty sbírala od dárců zbytky látek a nití, šňůrky, stužky či provázky.
Výzva Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra
Děti z pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí v rámci projektu „Boříme hranice mezi generacemi i světy“ vyráběly dárky a pekly perníčky pro seniory z nedalekého pečovatelského domova.

 

zavřít
Výzva společnosti Albatros Media pro své zaměstnance
Albatros Media podpořila společensky prospěšné aktivity, do kterých se zapojují její zaměstnanci. Zaměstnanci společnosti měli možnost přihlásit do interní výzvy projekty organizací, do kterých se sami zapojují. O finalistech, kteří získají plnou podporu, rozhodlo zaměstnanecké hlasování. Alespoň částečnou podporu získaly však všechny přihlášené projekty. Celkově společnost darovala 1 000 000 Kč, například na vybavení kynologických záchranářů, hospitalizovaným dětem i onkologickým pacientům.
Výzva od Mandarin Hotel pro charitativní organizace
Restaurace a Bar Spices připravila na #GivingTuesdayCZ speciální asijské pětichodové menu v ceně 1 450 Kč. Výtěžek z prodeje menu byl věnován několika charitativním organizacím.
Výzva od Happy Socks pro lidi bez domova
URBANLUX, oficiální distributor ikonických značek Crocs, TOMS, Happy Socks, Matt & Nat a dalších značek, se rozhodl v rámci #GivingTuesdayCZ darovat 250 párů ponožek švédské firmy Happy Socks lidem bez domova.
Výzva od Hilton Hotels Prague pro asistenční fenku
Zaměstnanci obou pražských hotelů Hilton se zapojili do online sbírky pro Anetku, děvčátko trpící dětskou mozkovou obrnou. Jejich cílem bylo, aby mohla co nejdříve využívat pomoc asistenční fenky Fany, se kterou ji čeká aktivnější život a lepší sociální vztahy s prostředím.
Výzva Skupiny ČEZ plní přání lidem v těžké životní situaci
Již 13 let organizuje Skupina ČEZ spolu s Nadací ČEZ zaměstnaneckou sbírku Plníme přání, myslíme na druhé. V minulém ročníku GT zaměstnanci ČEZu vybrali opět rekordní částku 3, 15 mil. Kč, Nadace ČEZ tuto částku zdvojnásobila na 6,3 mil. Kč a bylo podpořeno 106 lidí, kterým osud nepřál. Od začátku projektu takto zaměstnanci společně s Nadací ČEZ věnovali částku přes 30 mil. Kč.
Výzva Westfield Chodov pro Klub svobodných matek
Obchodní centrum Westfield Chodov podpořilo neziskovou organizaci Klub svobodných matek. Společně s dalšími partnery zorganizovali sbírku vánočních dárků pro děti z neúplných rodin. Návštěvníci nákupního centra tak splnili více než 100 vánočních přání.
Výzva České pošty pro kulíšky
V roce 2019 se pošťáci připojili ke Giving Tuesday akcí „Tvoříme pro kulíšky“. A to tvorbou háčkovaných chobotniček, čepiček a ponožek pro organizaci Nedoklubko, která podporuje rodiče předčasně narozených dětí a centra, která se o tato miminka starají. Pošťáci výrobky sbírali a poté předali do Nedoklubka, odkud pak putovaly přímo do nemocnic po celé ČR.
Výzva Tchiba Praha na sbírku oblečení pro hendikepované
Tchibo podpořilo sbírkou použitého oblečení hendikepované občany z organizace Borůvka. Nejlepší kousky oblečení byly dále k zakoupení v charitativním obchůdku Koloběh v Praze. Tchibo se ve spolupráci s FOREWEAR zároveň zasadilo o to, aby co největší množství textilu bylo znovu využito pro výrobu dalších praktických věcí.

 

zavřít
Výzva Deutsche Schule Prag pro dětské oddělení v Motole
V rámci dlouholetého přátelství Deutsche Schule Prag s Klinikou dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol se škola zavázala, že žáci a studenti jejím malým pacientům vyzdobí hlavní chodbu tematikou podvodního světa. Rozhodli se tak nemocné děti potěšit dárkem, který jim bude jejich dočasný domov zpříjemňovat a pomůže jim s úsměvem procházet jejich složitým obdobím.
Výzva Montessori školy Andílek
Žáci základní školy Montessori Andílek v Praze po dobu jednoho měsíce sbírali veškeré vyhozené papíry. Z těch pak po měsíci ručně vyrobili papír nový. Speciálně recyklovaný papír posloužil dětem na výrobu vánočních přáníček pro místní domov seniorů, který děti potěšily svou návštěvou a zpěvem.
Výzva Masarykovy univerzity na dobročinný bufet
Dobrovolníci z řad zaměstnanců a studentů z Centra pro výzkum neziskového sektoru MU upekli nebo připravili doma něco rychlého a dobrého (buchtu, chlebíčky, sendviče). Jejich produkty se pak prodávaly v hlavní hale Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity zaměstnancům a studentům za symbolickou cenu. Výtěžek z akce putoval na podporu neziskové organizace Domov pro mne, Na počátku a Vodící pes.
Výzva Gymnázia J. K. Tyla pro Janičku
Žáci ve spolupráci se zaměstnanci školy uspořádali benefiční koncert a dobročinný bufet pro nemocnou Janičku. Dívka trpí mozkovou obrnou, a proto se žáci rozhodli právě jí a její rodině pomoci.

 

zavřít
4.

sociální podniky
a startupy

PŘÍKLADY
Výzva od Pragulic pro lidi bez domova
V sociálním podniku Pragulic rozdávali i přijímali – uspořádali totiž výzvu pro lidi bez domova. Lidé mohli přinést cokoliv a poslat tak dále to, co již nepotřebují. Zároveň si také ale mohli něco odnést.
Výzva kavárny Bílá vrána na měsíc bez ztráty
Kavárna Bílá vrána, která zaměstnává lidi s postižením, spojila síly s partou nadšenců do gastronomie v čele s hercem Lukášem Hejlíkem. Jejich Gastrokroužek na Giving Tuesday připravil pro návštěvníky kavárny speciální snídaňové menu, jehož koupí lidé přispěli na chod
kavárny.

 

zavřít
Výzva Pomozte odčervit co nejvíce dětí v rozvojových zemích
Během Giving Tuesday vyvrcholila listopadová kampaň Ireny, která vybírala peníze pro iniciativu Deworm the World. Studie ukazují, že onemocnění střevními parazity je jedním z nejzásadnějších faktorů, které ovlivňují budoucí život dětí. Děti s parazity mají horší výživu a celkové zdraví, a proto dosahují například nižší úrovně vzdělání. Včasným odčervením se proto vyřeší řada problémů hned v počátečním stádiu.
Výzva holčičky Emy pro UNICEF
Jedenáctileté Emě jsou blízké aktivity organizace UNICEF. Její celá rodina na Giving Tuesday proto podpořila UNICEF finanční částkou. Emě se líbí, že fond pomáhá dětem po celém světě získat přístup k očkování, čisté vodě a vzdělání. Ema si sama uvědomuje, že mnoho dětí nemá tolik štěstí jako ona, a právě její rodina jim může pomoci získat peníze.
Výzva chlapce Adriana pro lidi bez domova
Když se osmiletý Adrian poprvé setkal s bezdomovcem, zanechalo to v něm hluboký dojem. Pro Adriana bylo nemyslitelné, že zatímco on doma ulehá do vyhřáté postele, jiní lidé spí na ulicích. Vzal proto všechny své úspory a muži zakoupil pár základních toaletních potřeb. Od té doby společně se svou rodinou, pravidelně kompletuje balíčky, které obsahují základní toaletní potřeby, zimní oblečení a jídlo, a pomáhají tak desítkám lidí bez domova.
Výzva Konta Hynek na pomoc Hynkovi
Rodina hendikepovaného Hynka vyzvala veřejnost k přispění na jeho pobyt ve speciální klinice v Rakousku, kde učí děti s hendikepem jíst. Lidé tak přispívali na jeho 14 denní pobyt na klinice, který stojí 300.000 Kč.

 

zavřít

Zajímá nás, jak se do oslav
nejštědřejšího dne v roce zapojíte.
Dejte nám o své výzvě
nebo aktivitě vědět,
přihlaste ji

Zajímá nás, jak se do oslav nejštědřejšího dne v roce zapojíte.
Dejte nám o své výzvě nebo aktivitě vědět,
přihlašte ji

REGISTRUJTE SVOU
VÝZVU NEBO AKTIVITU
Již registrované
výzvy a aktivity

Projděte si
registrované výzvy
z předchozích ročníků

VÝZVY 2019


VÝZVY 2018


VÝZVY 2017


VÝZVY 2016

#Giving
TuesdayCZ
úterý 3.
prosince
2019 přidat
do kalendáře
největší svátek dárcovství
a nejštědřejší den v roce,
který oslavuje celý svět
REGISTROVANÉ
AKTIVITY
A VÝZVY
REGISTRUJTE
SVOU VÝZVU
NEBO AKTIVITU
#Giving
TuesdayCZ

Black Friday

Giving Tuesday

Giving Tuesday, světový svátek dárcovství, podporuje a oslavuje chuť pomáhat a dělat dobré skutky. Kampaň se koná po celém světě ve stejný den, oslavuje se vždy v úterý následující po dni díkůvzdání a nákupním šílenství na Black Friday. Letos Giving Tuesday připadá na úterý 3. prosince 2019, kdy otevírá charitativní sezónu před Vánoci.
150 zemí světa
380 miliónů dolarů
105,5 průměrná výše daru v dolarech
data z roku 2018, více čísel zde

ročník 2018 ve světě a v ČR
národní
ambasador
pro Česko: