Zpět na všechny
registrované výzvy a aktivity
Úsměv mámy do každé rodiny

Organizace
Úsměv mámy, z.s.

Autor
Veronika Šišmová

DARUJTE

Úsměv mámy, z.s. podporuje šťastné mateřství a ženy, kterým do života vstoupily psychické obtíže v těhotenství nebo v období po porodu. Ačkoliv se v zahraniční jedná o aktuální téma, v ČR je zatím spíše okrajové. Proto vznikl spolek Úsměv mámy, který se věnuje osvětovým aktivitám, organizuje svépomocné podpůrné skupiny v různých městech, propojuje ženy se zkušeností a snaží se vyjednávat o lepší systémové péči.
V roce 2020 se nám povedlo rozjet první větší projekt, a to vlastní centrum v Praze, stále ale platí, že většinu aktivit děláme dobrovolně. Přibývající objem práce značí, že má naše činnost smysl, ale zároveň nám už občas docházejí síly, protože maminek, které se na nás obracejí, je čím dál víc. Co nás tak v tuto chvíli nejvíc pálí, je nedostatek financí, abychom mohli svou činnost ukotvit a věnovat se jí soustavně a v klidu dál. Že je potřeba, víme jistě.

Naše odkazy

O naší organizaci

Jsme skupina lidí, které pojí společný zájem, a to zlepšit život maminkám, které se právě trápí. Desítky šikovných žen (a k tomu pár mužů) s nadšením posouvají téma křehké mateřské psychiky mílovými kroky vpřed.

Všechny naše aktivity směřují k tomu, aby se maminkám s psychickými obtížemi dostalo rychlé a kvalitní pomoci a aby se co nejvíce jejich potížím předcházelo.

Mezi naše hlavní činnosti patří:

– Snažíme se, aby se všem ženám, které se necítí dobře, dostalo rychlé pomoci. Sdílíme s nimi své příběhy, povzbuzujeme, vyslechneme a snažíme se je nasměrovat na kvalitní a ověřenou odbornou péči. V některých regionech postupně rozšiřujeme své služby i o psychologickou pomoc a další podpůrné aktivity.

– Pravidelně informujeme o obtížích na webu, sociálních sítích, v médiích, na festivalech a konferencích, prostřednictvím informačních materiálů i osobně. Navazujeme spolupráci s odborníky, kteří se o maminky starají, i se školami, které mohou informace šířit dál.

– Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví se snažíme podpořit zavedení plošného screeningu, který dokáže odhalit potíže v jejich zárodku. Screening již běží v několika českých porodnicích a ve vybraných gynekologických ambulancích v Praze, Středočeském kraji a Olomouckém kraji.

– Mnoho žen, které udělají první odvážný krok a vyhledají odbornou pomoc, se se zlou potáže. Bohužel ne každý odborník dokáže účinně pomoct. Snažíme se proto udržovat přehled kontaktů na kvalitní odborníky a rozvíjíme s nimi vztahy. Zároveň usilujeme o to, aby problematice věnovaly pozornost i státní instituce, které mohou ovlivnit systém péče v ČR. Oproti zahraničí je v ČR toto téma zatím bohužel okrajové. Dobrá zpráva je, že se jej podařilo zařadit do Národního akčního plánu pro duševní zdraví 2020-2030.

– Snažíme se propojovat maminky, kterých se psychické obtíže v těhotenství a po porodu dotkly, aby spolu mohly sdílet své zkušenosti, podporovat se a navazovat přátelství. Zároveň je zapojujeme do pomoci dalším ženám.

zpět na všechny
registrované aktivity a výzvy